Jeste li se ikad osjećali zarobljeno u vlastitim automatskim emocionalnim reakcijama?
Znate onaj trenutak kad vas preplave unutarnji impulsi i doslovno vam zamagle način razmišljanja?
Sve što ste si obećali – da ćete reagirati drugačije – jednostavno nestaje.
Znate da to nije verzija vas kojoj težite. Svjesni ste da ta reakcija nema smisla, ali kad se ona aktivira, osjećate se još dublje ukopani u situaciju iz koje jedva čekate izaći.
Možda zbog takve automatske reakcije ne možete reći NE kad vaša duša jasno vrišti NE!, ili upadate u rasprave s ljudima koji vam uopće nisu bitni… ili se jednostavno paralizirate kad je trenutak za djelovanje.
No, neovisno o načinu na koji se ona odražava u vašem životu, ono što je važno znati jest da, dok ste pod utjecajem svoje automatske emocionalne reakcije, uvjereni ste da ste da ispravno postupate i da je vaša reakcija jedina ispravna opcija s obzirom na dane okolnosti. Uvjereni ste da bi se svi normalni i razumni ljudi složili s vama kada bi znali činjenice koje vi znate.
No, čim se vjetrovi malko smire, osjećate se ljutito, bespomoćno i razočarano sobom. Osjećate se kao da ste izdali samog sebe i svoje temeljne vrijednosti. Pitate što to nije u redu s vama i koji dio mozga vam fali. Možda čak i pomislite kako je vaša inteligencija na puno nižoj razini negoli ste mislili jer samo osoba s ozbiljnim manjkom inteligencije bi postupala tako kako ste vi postupili u datoj situaciji.
Istraživanja: Kako emocije kontroliraju percepciju
No, prije negoli donesete konačnu presudu o svojoj inteligenciji, dopustite mi da podijelim s vama jedno zanimljivo istraživanje.
Dakle…
Istraživanja provedena u sklopu Centra za neuroznanost pri sveučilištu u New Yorku koja je provodio dr. Joeph LeDoux pokazala su kako se u brojnim slučajevima naše emocionalne reakcije stvaraju i prije nego što naš mozak stigne registrirati što je prouzročilo takvu reakciju.
Drugim riječima, pri susretu s pojedinim stimulansom iz okoline koji nam inače stvara stres (neka situacija ili komentar), prije nego što se u našem mozgu stvori slika situacije koju vidimo, pojavi se emocija koja, u osnovi, utječe na sliku koja će se stvoriti u našem mozgu kao i na našu cjelokupnu percepciju situacije o kojoj razmišljamo.
To znači da, primjerice, u stresnim situacijama naša „automatska emocionalna reakcija“ kontrolira ono što ćemo vidjeti svojim očima i zato smo često neracionalni u takvim situacijama.
Bez obzira na to jesu li te reakcije izazvane ljutnjom, strahom ili tugom, one nas drže u začaranom krugu iz kojeg se čini nemoguće izaći.
Tehnike TT Mindfulness programa
Dobra vijest je da se, uz malo truda i prikladne tehnike, ovaj začarani krug može prekinuti i prilično staviti pod kontrolom. Osvještavanjem i svjesnim stvaranjem odmaka od tih automatskih reakcija otvara nam se prilika da se oslobodimo emocionalnih okova i stvorimo prostor u sebi za svjesniji i mirniji odgovor na izazove s kojima se suočavamo.
Na koje tehnike konkretno mislim?
Ovdje govorim o pojedinim tehnikama iz TT Mindfulness programa koje direktno ili indirektno ciljaju na osvješćivanje i stvaranje potrebnog odmaka u odnosu na automatske emocionalne reakcije.
Krenimo istražiti neke od njih…
- Metoda Aktivni fokus, verzija 1.2 uči vas kako se svjesno prebaciti iz moda analiziranja u mod neutralnog promatranja – a što je nužno za stvaranje odmaka od svojih automatskih emocionalnih reakcija.
- Igra s opcijama pomaže vam naučiti kako svoje misli doživljavati kao mentalne događaje, a ne kao činjenice. Ili, kroz terminologiju metode Igra s opcijama, uči vas svoje misli promatrati kao “opcije” (mogućnosti) koje možete, ali i ne morate izabrati da budu dio vašeg (stvarnog) iskustva.
- Metoda TT Sinergija (verzije 1.1 i 1.2) uči vas kako procesirati bolne i nelagodne emocije, stvoriti mir s njima te usvojiti poruke koje vam šalju. Prikladna je upravo za stvaranje odmaka od svojih emocija u trenucima kada osjećate da vas preplavljuju impulsi koji vas guraju da reagirate na stari način.
- TZM Metoda pomaže vam da naučite kako „uloviti“ bolne ili nelagodne emocije čak i prije negoli one “ulove” vas te počnu utjecati na vaše raspoloženje i ponašanje. Drugim riječima, uči vas kako „preduhitriti“ automatsku emocionalnu reakciju koja bi vam se inače stvorila u izazovnim situacijama i, umjesto uobičajenog reagiranja, ponuditi “svježi” odgovor.
Oslobađanje od automatskih emocionalnih reakcija
Iako često čujemo da je Mindfulness usmjerena pozornost ili življenje u sadašnjem trenutku, njegova suština je puno dublja. Radi se o razvoju centra u našem umu iz kojeg možemo promatrati misli, emocije i senzacije – bez da ih automatski ubacujemo u stare koncepte (što inače radimo).
Što to znači?
Umjesto da naš um odmah reagira na vanjske „inpute” s poznatim emocijama i reakcijama, Mindfulness nam omogućuje da u takvim trenucima odaberemo drukčiji odgovor. Tako, umjesto automatskih emocionalnih reakcija koje nas često koče, razvijamo sposobnost da biramo.
I zato volim reći da je Mindfulness, zapravo, put prema unutarnjoj slobodi. Kad razvijemo ovaj centar svjesnosti, u trenucima kad smo inače zarobljeni u starim navikama reagiranja, imamo priliku napraviti novi izbor i postati bolja verzija sebe.
Mnogo je lakše živjeti u ulozi žrtve i kriviti druge ljude ili okolnosti za neželjenu situaciju nego priznati sebi da nas u toj zamci najviše drže naše automatske emocionalne reakcije. Međutim, tek kada postanete svjesni tih reakcija i naučite kako ih se osloboditi, otvara vam se prilika da uđete u energetsko stanje iz kojeg možete prepoznati izlaz iz neželjene situacije i zatim izabrati nešto ljepše i bolje. – Ideja iz TT Mindfulness programa